Már sokszor elhangzott itt a blogban, hogy a biodinamikus gazdálkodást követjük itthon. Ez nem egy olyan elterjedt módszer, mint mondjuk a permakultúra, viszont nagyon nagyon jó!
Hétfőn tartottam egy előadást a témáról a Grund kertben, ami egy közösségi kert a belváros szívében. Azoknak, akik nem tudtak eljönni, vagy csak érdeklődnek a biodinamikus gazdálkodás iránt ajánlom a következő bejegyzést.
A módszer elvi alapjait Rudolf Steiner fektette le, aki egy szellemi látó volt, az ő nevéhez kapcsolódik az antropozófia, valamint a waldorf iskolák is. 1924-ben lengyel grófok keresték fel, hogy a cukorrépa sajnos nem hoz olyan jó termésátlagot, mint régebben.
Jogos a kérdés, hogy miértis van nekünk erre szükségünk, hiszen már vannak frankó tápanyag utánpótló szereink, a lombtrágyától kezdve a baktérium trágyákig, és igazából már cukorrépát se nagyon kell termelnünk (…). Azért kedveseim, mert a biodinamikus gazdaságokban 5-7 év alatt beáll egy ökológiai egyensúly, ahol a növényeknek nagyon magas az ellenálló képessége, az ilyen gazdaságokból szétsugárzik ez a kedvező hatás, és ha majd a Föld belefullad a vegyszerekbe és műtrágyákba, akkor ezekből a pontokból, majd újraindulhat az élet.
Steiner megállapította, hogy a zöldségek, és a gyümölcsök 4 csoportba sorolhatók, termés, levél, virág, és gyökér zöldségekre. A növényekre, ahogy a Földön élő összes élőlényre hatással vannak a bolygókonstellációk, azaz a csillagállások. Bizonyos bolygóállások kedvezően hatnak a növények azonos természetű csoportjára, például azokra, amiknek a termését fogyasztjuk. Ilyen kedvező bolygóállás idején, segíteni kell, hogy a növény számára érvényesüljön ez a pozitívhatás, amit úgy tudunk elérni, ha olyan munkálatokat végzük, amivel nyitjuk a földet, pl. vetés, pikírozás, vagy kapálás. A tapasztalatok szerint helyes napon végzett kapálás, felér egy kiadós trágyázás kedvező hatásával. Csak hogy értsétek természöldség például a paradicsom, a cukkini, az uborka, vagy a gyümölcsök, levélzöldségek a saláta, virága brokkoli, karfiol, gyökér a hagyma, répa, tehát mindig, az, amelyik részét fogyasztjuk.
Vannak azonban olyan napok, amikor semmilyen zöldség számára nem kedvezőek a munkálatok, ezek a kihúzott napok, ilyenkor nem érdemes a kertben tevékenykedni.
A másik nagyon fontos pillér, a preparátumok, melyek különböző gyógynövényekből, és állati szervekből készülnek. Általában egy bizonyos szervet megtöltenek az adott gyógynövénnyel, amit fél évre elásnak a földbe. Például a humusz preparátum úgy készül, hogy szarvasmarha trágyát töltenek a marha szarvának tülkébe, amit elásnak a földbe fél évre. Mint említettem Steiner szellemi látó volt, azaz sokkal nagyobb rálátása volt a világ összefüggéseire, ezért számunkra logikátlannak tűnhetnek az ilyesféle boszorkánykodások, mégis zseniálisan összeállított rendszerről beszélünk.
A preparátumoknak 3 fajtája van, humusz, szilícium, és trágyaoltó preparátumok. A humuszpreparátumot a megmunkált földre kell kijuttatni, tavasszal és ősszel, amikor már kitakarítottuk a kertet. A szilícium preparátumot az érés időszakában kell kijuttatni, szigorúan reggeli órákban, amikor várhatóan nem fog erősen tűzni a nap, ugyanis a preparátum felerősíti a napfény hatását, segít az érésben. A trágya oltó preparátumokból több is van, név szerint: cickafark, csalán, kamilla, pitypang, és macskagyökér preparátum. Ezekkel a friss, prizmába rakott (trapéz alakú hosszúkás hasáb) trágyát kell beoltani. A beoltott trágya kellemetlen szaga pár nap alatt megszűnik. A beoltott trágyával kezelt területen a preparátumok kedvező sugárzását terjesztjük ki.
A preparátumok egyébként úgy néznek ki, mint egy érett trágyagalacsin, amit egy hordónyi vízben kell feloldani, egy óra kevergetéssel. Ez nagyon fontos, ez maga a dinamizálás. hasonló a homeopátiás szerek készítési eljárásához.
Na ugorjuk egyet. Steiner munkássága után Maria Thun vette a kezébe az ügyet, és megalkotta a vetési naptárt, 70 év kísérletezéssel. A naptárban órára pontosan le van írva mikor melyik zöldséggel foglalkozzunk, mikor van kihúzott nap, vagy ültetési idő.
A minősített biodinamikus gazdálkodások Demeter minősítéssel rendelkeznek, ami a biodinamikus ellenőrző szervezet, mint a bióban a Biokontroll Hungária, vagy az Ökogarancia. Az átállás 3 év, de a teljes gyógyulás 5-7 évet vesz igénybe, utána áll be a stabil rendszer.
A témában ajánlott irodalom:
- Mezei Ottóné: Biodinamikus szemléletű kertész vagyok
- Mezei Ottóné: Biodinamikus kertgazdálkodás
- Rudolf Steiner írásai
Akit jobban érdekel a téma, azekben a könyvekben tud utánaolvasni, vagy javslom felvenni a kapcsolatot a Biodinamikus Közhasznú Egyesülettel.
Megjegyzéseim: Most gyorsan ledaráltam itt a lényeget, lehet így elsőre szokatlan, fura, boszorkányság. DE! Amikor először hallottam erről azt hittem, hogy a szüleim megőrültek… Egy hétig röhögtem rajtuk, aztán elvittek látogatóba a Budaháziékhoz, ahol akkora saláták nőnek, hogy alig bírom átfogni két kézzel. Hát ott már nem nevettem…. Később hozzájuk mentem szakmai gyakorlatra, rengeteget tanultam tőlük.
Bármi kérdésetek van ne habozzatok feltenni!